Nestárneme s věkem, ale se zkušenostmi.

Sugar - cukr

25. února 2013 v 15:28 | YouFutures |  Komoditní průvodce

Sugar - cukr

Cukr se aktivně obchoduje na několika burzách po celém světě. Název kontraktu Sugar No. 11 (cukr číslo 11) 11 označuje, že jde o cukr vyprodukovaný globálně, 14 cukr vypěstovaný v USA. Obchoduje se v centech za libru (USA) a velikost kontraktu je 112 000 liber, obchoduje se pod označením SB. Kontraktní měsíce: březen, květen, červenec, říjen.

Celosvětová produkce cukru se pohybuje na úrovni kolem 162 milionů tun. Na volném trhu se přitom obchoduje necelá třetina této produkce (asi 31%). Největšími světovými exportéry cukru jsou Brazílie (18%) EU (15%) a Thajsko (11%). Celosvětová spotřeba cukru roste pravidelně asi o 3 - 4 % za rok.

Podobně jako u předchozí kukuřice i u cukru roste význam jeho uplatnění při výrobě ethanolu. Pokud obchodujete cukr, je tedy dobré sledovat vývoj ceny ropy. Vysoká cena ropy zvyšuje produkci a cenu alternativnách paliv (biopaliv), zvýšená produkce biopaliv žene vzůru poptávku po cukrové třtině a té pak není dostatek pro výrobu cukru. Hlavním fundamentem je zde však (podobně jako u většiny zemědělských komodit) počasí. Nutné je také sledovat velikost osázených ploch, s tím rozdílem, že cukrová třtina je víceletá rostlina. Pokud je cena cukru vysoká, zemědělci osázejí větší množství ploch a tím v následujících letech vznikne nadprodukce, která začne tlačit cenu dolů.
 


Aktuální články

Reklama