Nestárneme s věkem, ale se zkušenostmi.

Technická analýza - kapitola I.

26. února 2013 v 7:00 | YouFutures |  Technická analýza

Technická analýza - kapitola I.


Na trzích platí, že ceny určuje chování mas. Že se lidské chování do značné míry neustále opakuje je známá věc, technická analýza se snaží tohoto faktu co nejvíce využít. Technická analýza není v žádném případě dokonalá, jde o pomocníka, který by měl být zasazen do celého kontextu obchodní strategie. V obchodování jde o pravděpodobnost, vybíráme si obchody ve kterých je pravděpodobnost úspěchu co nejvyšší a správné pochopení technické analýzy může naše šance na zisk velmi výrazně zvýšit. Snažte se nepřehánět to s množstvím technických ukazatelů, většina stejně funguje na podobném principu.
Základy technické analýzy položili obchodníci v Japonsku, jsou to dnes dobře známe a v nejvíce rozšířené, svíčkové grafy.

Technická analýza je založena na několika předpokladech:
  • vše je již zahrnuto v tržní ceně
  • historie se opakuje
  • ceny se pohybují v trendech předvídatelně)
  • jaká je cena je důležitější než proč je cena taková

Při analýze cen většina zastánců technického obchodování používá open, close, high a low. Cena je výsledkem odvěkého boje mezi býky a medvědy a právě open, close, high a low nám pomůže dešifrovat jak se tento souboj vyvíjí a kdo má navrch.

Pod textem můžete vidět aktuální situaci na trhu Soybeans (sojových bobů) kontraktní měsíc březen 2013. Vybraný den je úterý 19. 2. 2013. První informace, kterou vidíme je, že trh otevřel gapem vzhůru. To znamená, že před otevřením byl počet nákupních objednávek vyšší než počet prodejních objednávek. Cena vzrostla a díky silné poptávce po celý den (zobrazuje high) došlo k vítězství prodávajících nad kupujícími a cena uzavřela velmi vysoko, jen kousek od high dne. Low odráží dostupnost nabídky (prodávajících). Také jde o klasický příklad silného růstového dne, základním poznávacím znamením takového dne je že open je velmi blízko low. Pokud tedy čekáte na silný růstový den, nehledejte příležitost k nákupu příliš pod open daného dne a pokud jste v pozici a cena výrazněji poklesne pod open, na nic nečekejte a pozici ukončete. Silné dny většinou (i v tomto případě) přicházejí po několika klidných dnech, ale o tom někdy jindy.
 


Aktuální články

Reklama