Nestárneme s věkem, ale se zkušenostmi.

Silver - stříbro

3. března 2013 v 14:37 | YouFutures |  Komoditní průvodce

Silver - stříbro

Silver futures má obchodní zkratku SI a velikost kontraktu je 5.000 troyských uncí. Stříbro, chemická značka Ag je ušlechtilý kov bílé barvy. Vyznačuje se nejlepší elektrickou a tepelnou vodivostí ze všech známých kovů. Celkově se každý rok na světě vytěží něco mezi 400-500 miliónů trojských uncí stříbra. Hlavními světovými producenty jsou Austrálie, Kanada, Mexiko, Peru, USA a státy bývalého Sovětského Svazu.
Podle analytiků z německé Commerzbank patří stříbro stále spíše k průmyslovým kovům. Poptávka průmyslu po stříbře představovala v uplynulém desetiletí průměrně 62 % celkové poptávky po tomto kovu. Přitom u zlata se pohybovala průmyslová poptávka v roce 2010 pouze na úrovni 12 % celku.

Fundamenty:
Gross Domestic Product(GDP) - čtvrtletní zpráva o stavu GDP (silná ekonomika = vysoká cena stříbra).
Consumer Price Index reports - zprávy měřící velikost inflace (vysoká inflace = vysoká cena stříbra. Monetizace dluhu de facto znamená jeho rozpuštění v inflaci. Na tom také americká centrální banka systematicky pracuje).
Silver Warehouse Stocks - denní změny velikosti zásob stříbra (klesající zásoby = vzrůstající cena stříbra).
Pod textem naleznete graf, kde černá křivka znázorňuje tržní cenu stříbra v dolarech za trojskou unci (asi 31 gramů) a červená pak cenu očištěnou o inflaci. Masivní výkyv ceny vzhůru byl způsoben manipulací. Nelson a Bill Huntové tehdy začali skupovat futures na stříbro ve velkém, Huntové chtěli udělat tzv. Cornering (zahnání ostatních investorů do kouta). V USA tehdy řádila dvojciferná inflace a bratři věřili ve zničení dolaru. Pravidelnými nákupy vyhnali cenu stříbra z 1,26 USD za unci v roce 1971 na 48,7 v roce 1980. Na začátku roku 1980 již Huntové vlastnili 1/3 zásob stříbra. Tlak veřejnosti a producentů nakupujících stříbro nakonec donutil regulátory komoditní burzy k zákroku a 7. ledna 1980 byla dramaticky omezena možnost nakupovat stříbro na margin. Během čtyř dnů od zavedení tvrdého omezení cena spadla o více než 50 % a texaským magnátům přišel první margin call (dorovnání ztrátové pozice).
 


Aktuální články

Reklama