Nestárneme s věkem, ale se zkušenostmi.

Soybeans - sojové boby

18. března 2013 v 7:00 | YouFutures |  Komoditní průvodce

Soybeans - sojové boby

Název Soybeans, značka ZS, obchoduje se na burze CBOT. Jeden kontrakt obsahuje 5 000 bušlů této komodity. Cena sójových bobů představuje hodnotu jednoho bušlu v amerických dolarech, přičemž jeden bušl sójových bobů se rovná 27,216 kg.
Sója může za vhodných podmínek dorůst až 1,5 m, běžné porosty dorůstají do výšky cca 1 m. Lusky jsou rovné nebo lehce zakřivené a dosahují délky od 2 do 7 cm. Semena jsou většinou oválná, ale existují kultivary s plochými či protáhlými semeny. Sója je považována za jednu z nejstarších kulturních plodin a tvoří základ komoditního obchodování. Pochází ze severní a střední Číny. První zmínky o sóji nacházíme v knihách datovaných př. 2838 lety. Do druhé světové války byla Čína hlavním dodavatelem sojových bobů. Po druhé světové válce se situace dramaticky změnila. Čína odpadla jako hlavní dodavatel a na její místo nastoupily Spojené státy. Z celosvětové produkce, která je více než 100 milionů ročně vypěstují američtí farmáři více než polovinu, Brazílie 13 milionů, Čína 11 milionů. Hlavními pěstitelskými státy v USA jsou Iowa a Illinois.
Sója je sice poměrně rezistentní k teplotním extrémům, ale její růst může být výrazně zpomalen při teplotách pod 18 °C a nad 35 °C. Pouze asi z 25 až 30 % květů vznikají lusky, pokud je rostlina stresována v době kvetení, počet lusků prudce klesá. Pro nás to znamená, že v prvních dvou týdnech měsíce srpna musíme pečlivě sledovat počasí. V tomto období je totiž potřeba dostatek vláhy, vhodné počasí tedy znamená okamžitý pokles ceny, sucho naopak způsobí ihned růst ceny.
Mezi další fundamenty ovlivňující trh je WASDE report (výše osetých ploch, odhad sklizně, odhad výnosů na akr, odhad zásob, odhad exportů), který vychází každý měsíc. U sojových bobů stejně jako u ostatních zemědělských komodit, se mohou projevit sezóní vlivy. Tyto jsou založeny na přechodu z jednoho daňového období do druhého. Mnoho pěstitelů totiž právě na nový rok odkládá prodeje své úrody, aby tak zároveň o rok odložili svou daňovou povinnost z těchto prodejů. Díky tomuto sezónnímu vlivu mají sojové boby tendenci zahájit rok sestupem, aby se však v únoru trh obrátil vzhůru.
Ve vyspělých zemích je většina sóji použita jako krmivo pro dobytek nebo je zpracována na olej a sójový protein, který se používá jako aditivum v mnoha potravinářských výrobcích. Kromě potravinářského použití se sója používá v průmyslu pro výrobu bionafty, kosmetických přípravků, oleje, mýdel, plastů a podobně.
V posledních letech řádně míchá kartami nabídky a poptávky zejména Brazílie a Argentina. V těchto zemích je ve velké míře pěstována geneticky modifikovaná plodina, která je produkována s nižšími náklady, avšak s použitím velkého množství pesticidů.
V neposlední řadě ovlivňuje cenu sojových bobů americký dolar. USA je nevětší pěstitel této komodity a na export jde každý rok kolem 50% úrody. Pokud tedy dolar oslabuje, stávají se sojové boby pro mimoamerické spotřebitele levnější a zvyšuje se jejich zájem o koupi.
 


Aktuální články

Reklama