Nestárneme s věkem, ale se zkušenostmi.

Technická analýza - kapitola II.

5. března 2013 v 7:00 | YouFutures |  Technická analýza

Technická analýza - kapitola II. (Tržní trendy a cykly)


Trendová čára je rovná přímka zakreslená do grafu přes významné body (vrcholy a dna) a slouží k definici tržního trendu. Trendové čáry jsou základní technické ukazatele a slouží jednak k definici směru pohybu sledované komodity (akcie, indexu) a jednak k předvídání případných změn směru pohybu (proražení, odražení atd.). Když je trend jasně identifikován, je velmi pravděpodobné, že bude nějakou dobu trvat. Trendy za dobu svého trvání vytvářejí support (u cenových poklesů) a resistanci (u cenových růstů). Problém s trendy je ten, že jakmile jeden rozeznáme, už se někde uvnitř trhu tvoří další a jen otázkou času, kdy převládne.

Trendy můžeme rozdělit:
  • Hlavní (primární) trend - trvá 1 - 2 roky, změna ceny je větší než 20%
  • Vedlejší trend (fluktuace) - trvá 6 - 21 dnů, několik fluktuací tvoří střednědobý trend
  • Střednědobý (sekundární) trend - trvá více než tři týdny, tvoří opačný pohyb oproti primárnímu trendu, tato korekce může mít velikost 1/3 - 2/3 primárního trendu.
Zda je trendová čára definitivně u konce nám pomůže určit (kromě již uvedeného) několik dalších informací, jako velikost cenového pohybu, objem obchodů, zavírací cena atd.
Pokud dáte dohromady jednotlivé trendy, máte tržní cyklus. Cyklus je záznam cenové aktivity za určitý časový interval. Spousta obchodníků se snaží spočítat délku cyklů na jednotlivých komoditách, aby tak získali bod, kdy se cena opět zachová stejným způsobem. Někdo věří (a slovo věří je zde plně na místě) v 28 denní obchodní cyklus, někdo v čtyřletý (Kitchinova vlna), někdo v 9,5 (Juglarova vlna), někdo hledá cykly v rámci dne, atd. Fígl je v tom, že většina těchto obchodníků (rádců) vám nikdy dopředu neřekne jaký cyklus na jaké komoditě bude aktuálně platný. Řekne Vám to až ten cyklus nastane a samozřejmě, že z toho nepřeberného množství cyklů, se vždy najde nějaký, který zrovna ,,sedí". Nesnažíme se vyvrátit existenci cyklů založených na čase, jen říkáme, že všechny tyto jednotlivé cykly běží současně a nikdo neví, který z nich bude dominantní.
Daleko lepší cyklus je podle nás cyklus změny cenového rozpětí. Je to jednoduchý cyklus založený na myšlence, že lidé jsou netrpěliví a nechají se lehce zlákat. Je jedno, jestli zrovna jsou nebo nejsou v pozici (a jestli jsou short nebo long), ale jakmile vidí prudký cenový pohyb jakýmkoliv směrem, chtějí se ho účastnit. Takže naskakují v 1/3, ale spíše v ½ až 2/3 pohybu, tím pohyb nějaký čas přiživí, ale za chvilku (většinou druhý den) se trh otočí proti nim (korekce) nebo uváznou na mrtvém bodě (malé pohyby) . Klíčem je být v trhu ještě před velkým pohybem, je jedno, že den, dva nebo tři čekáte a nedostanete se třeba vůbec do pozice. Podstatné je být v trhu v den velkého pohybu a nenechat se vtáhnout do malých pohybů. Na malých pohybech jako intradenní obchodníci nemůžeme vydělat.
Máme vytipovaný den s velkým rozpětím, co dál? Měli bychom určit směr pohybu, tedy zda budeme long nebo short, bod vstupu, SL a techniku výstupu.
 


Aktuální články

Reklama