Nestárneme s věkem, ale se zkušenostmi.

Technická analýza - kapitola III.

11. března 2013 v 6:00 | YouFutures |  Technická analýza

Technická analýza - kapitola III. (Objem obchodů, support a rezistance)


Objem obchodů znamená počet zobchodovaných kontraktů za určitý časový úsek. Tento údaj nám sám o sobě nic neřekne, je potřeba jej dát do kontextu celého systému. Objem obchodů se většinou používá jako potvrzující ukazatel trendu/změny trendu (nebo nás upozorní na falešný signál vyslaný naším systémem). Jinými slovy jde o ukazatel významnosti cenového pohybu.
Nízký objem obchodů často znamená nerozhodné obchodníky, kteří si nejsi jisti aktuální cenou a čekají na impuls. Může také znamenat, že jste na špatném trhu a většina obchodníků je na (momentálně) výnosnějších trzích.
Vysoké objemy obchodů jsou časté, když panuje všeobecná jasná představa o dalším směřování trhu. A (nebo) při vrcholech a dnech trhu.
Supporty a rezistence (S/R) jsou body, které po určitou dobu odolávaly dalšímu růstu/poklesu. Čím déle odolávaly, tím silnější bariéra. Support je cena pod kterou nechce nikdo prodávat, je zde tak velká poptávka, že zastaví další pokles a někdy způsobí i korekční růst (nebo uplnou změnu trendu). Rezistence je cena za kterou je ještě většina obchodníků ochotna nakoupit.
Cena může tyto bariéry buď prorazit nebo se od nich může odrazit. Ať obchodujeme jedno nebo druhé (a ať máme v plánu být long nebo short) s velkou pravděpodobností bude po té následovat velký pohyb (a na ten my čekáme).
Někdo říká, že trh má paměť, trh žádnou paměť nemá, ale obchodníci ano. Pokud cena zformuje určitou oblast a ,,nehýbe" se z místa, obchodníci si to zapamatují. A čím déle se bude cena v této oblasti pohybovat, tím více si jí budou pamatovat.
Někdy se stane, že z krátkodobého hlediska (v rámci dne) cena jezdí sem tam přes support nebo rezistanci. Stane se to v případě velmi volatilního období, nenechte se tím překvapit, S/R zůstávají platné i nadále. Pamatujte také, že hladiny supportu se obvykle nacházejí pod současnou cenou a hladiny rezistence nad současnou cenou. Jinými slovy počítejte s určitou odchylkou - rozpětí (například v rámci nastaveni SL). Nečekejte, že v rámci 5 min grafu po překonání S/R nastane raketový pohyb, který nebude nijak korigovat (i když i to se to stává).
 


Aktuální články

Reklama