Nestárneme s věkem, ale se zkušenostmi.

Technická analýza - kapitola IV.

20. března 2013 v 8:33 | YouFutures |  Technická analýza

Technická analýza - kapitola IV. (Cenové formace)

Dvojitý vrchol - dvojité dno
Jde o poměrně časté obchodní formace, které jsou zároveň velmi dobře použitelné v praxi. Jde o dva vrcholy nebo dvě dna, které jsou na stejné cenové hladině (viz obr. níže). Posouzení, zda se jedná o skutečně platnou formaci, je podobně jako např. u trendových čar, subjektivní záležitost. Tato metoda se dá využít jak pro poziční obchody, tak pro denní obchodování (tedy na časovém rámci nezáleží), s tím rozdílem, že čím vyšší time frame, tím vyšší váha signálu. Vrcholy se tvoří častěji a jsou tedy rizikovější než dna. Vyšší stupeň této formace je pak trojitý vrchol, trojité dno. Ideálně se formace kombinuje s dalšími potvrzujícími ukazateli nebo svíčkovými patterny. Dvojité a trojité vrcholy/dna jsou zvratové formace.
Trojúhelníky
trojúhelníky jsou naše oblíbená formace a spolu s vlajkou a praporkem je můžete vidět na některých našich uveřejněných grafech.
Symetrický trojúhelník - cena osciluje kolem přímky, přičemž se oscilace cen v čase neustále zmenšuje. Čekáme na proražení buď směrem dolů, nebo směrem nahoru. Trendové čáry značící trojúhelník zakreslujeme na high a low (samozřejmě i zde, jako všude, je nějaká tolerance - nečekejte ideální symetrii ani ideální dotyky přesně na setinku ceny).
Rostoucí trojúhelník - shora tuto formaci vymezuje horizontální linie, kterou není cena schopná prorazit. Od této linie se cena odráží směrem dolů, kde tvoří býčí trendovou čáru. Tato býčí čára odráží ceny zpět na horizontální bariéru. U této formace čekáme na vítězství býků, tedy na proražení horizontální linie odporu. Ideální doba formování této formace je 15 - 20 dnů.
Klesající trojúhelník - opak rostoucího - viz graf.
Vlajky a praporky
Vlajky a praporky jsou pokračovací formace, v podstatě identického charakteru, liší se pouze svým tvarem v období konsolidace. Jde o období korekce, kdy po prudkém nárůstu nebo poklesu ceny dojde k pohybu do strany (vlajce, praporku) přibližně v jedné polovině celého pohybu. Celou formaci pak dokreslí další silný pohyb stejným směrem jako pohyb před utvořením vlajky nebo praporku (stožár). Tvary jsou zde velice různorodé, podstatné je, aby pohyb před vznikem vlajky nebo praporku byl siný a ostrý.
Pozn: všechny použité grafy v této kapitole jsou DJIA 5 minutový graf, listopad, prosinec 2012. Tyto grafy pocházejí z našeho dalšího obchodního systému. Jedná se o tzv. diskreční obchodní systém, tedy systém s jasnými pravidly, avšak korigovaný obchodníkem v reálném čase podle aktuálního vývoje na trhu. Používáme jej na akciové indexy a dluhopisy. Protože je nutné zadávání příkazů formou okamžité realizace (výstupy lze formou SL), nemůžeme tyto obchodní plány zveřejňovat tak, jak to děláme u plánů na které jste na našem blogu zvyklí. Další důvod, proč jsme vybrali ke znázornění cenových formací záznam zrovna z tohoto systému, je ten, abyste viděli, jak na základě několika technických ukazatelů a dvou, tří jednoduchých cenových formací můžete ziskově obchodovat.
Grafy si tedy pečlivě projděte nejen, co se cenových formací týká, ale také technických ukazatelů a volume. Volume je v tomto obchodním sytému velmi důležité. Zkuste si také sami říct, kde byste vstoupili a kde vystoupili, nemusíte nic počítat a vidíte, že ve ztrátě byste rozhodně neskončili.
 


Aktuální články

Reklama